Anis – Pimpinella anisum je biljka poznata po svojim aromatičnim i ljekovitim svojstvima. Rimljani su često njime začinjavali kolače da bi izbjegli tromost crijeva i smetnje probave. I dan danas anis je jedna od najdjelotvornijih biljaka za liječenje probavnih smetnji, ali i drugih tegoba.
Anason, Slatki komorač, Slatki kopar, Slatki kumin, Slatki januš…
Rijetko je samonikla biljka. Potiče iz istočnog Sredozemlja, ali se danas uzgaja u zemljama sa umjerenom klimom, naročito u južnoj Rusiji. Ljekoviti dio biljke je plod.
Srodne vrste: Kim, Celer, Komorač.

Anis biljka
Anis je jednogodišnja biljka koja naraste do metar u visinu. Ima razgranatu, valjkastu i šuplju stabljiku s pahuljastim dlakama. Donji listovi su okruglasti, na dugim peteljkama i krupno nazubljeni, srednji dvostruko perasti, a gornji uski, kopljasti i nazubljeni. Cvjetovi su sitni, bijeli i tvore štitaste cvjetove. Plod je kruškast, 3-5 mm. dug, sivozelene boje i dlakav. Potreban je oprez kod upotrebe ploda anisa, jer je vrlo sličan otrovnom plodu kukute. Korijen anisa je dugačak i do 60 cm. iz njega izbija stabljika. Donji listovi su okruglo bubrežasti, nepodijeljeni, srednji su prstenasti dok su gornji usko krpasto podijeljeni na kratkim peteljkama. Mali bijeli cvjetići cvatu u proljeće i čine štitac. Plod je sitan jajolik, dlakav, s 10 svijetlo obojenih rebara, 3-6mm dug i oko 3mm debeo, svijetlozelenosive boje.
Anis cvjeta od maj – augusta, zavisno od položaja, a plod sazrijeva u augustu i septembru. Miris mu je aromatičan, jak i ugodan, a okus pikantan i slatkast. Uspijeva na pjeskovitom, ilovastom tlu. Uspješno se uzgaja na sunčanim i zaklonjenim mjestima vrta, a voli topla i vlažna podneblja. Sjeme mu se sabire po suhom vremenu. Sabrane štitce treba raspostriti na toplom i prozračnom mjestu. Za vrijeme sušenja obavezno prevrtati. Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi).
Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorans, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.
Anis je porijeklom iz Egipta.
Ljekovitost anisa
Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola.
Energetska vrijednost 100 g anisa iznosi 337 kcal/1411 kJ. Od toga sadrži 50% ugljikohidrata, 17,6% proteina i 16% masti. Od minerala u anisu se nalaze kalcij, željezo, magnezij, fosfor, cink, bakar, mangan i selen.
Od vitamina anis u značajnijim količinama sadrži vitamin C, tiamin, riboflavin, niacin, pantotensku kiselinu, vitamin B6. Od ostalih nutrijenata anis na 100 g sadrži značajan udio dijetalnih vlakana. Ulje anisa ima 80-90% anetola, zatim estragola, anizaldehida i anisove kiseline.
Anisi fructus – plod anisa. Plodovi se beru u septembru, očiste od peteljki i suše na zračnome mjestu uz često miješanje. Kao droga može poslužiti i suhi korijen anisa, koji se stuče u prah i dodaje ljekovitim pripravcima. Mljeveni anis brzo izgubi ukus i miris, pa ga treba mljeti neposredno prije upotrebe. Također se koristi u industrije kolača i slatkiša, kozmetičkih proizvoda. Ljekoviti su i suhi plodovi anisa koji se žvaću. Čaj od anisa pripravlja se s jednom čajnom kašikom usitnjenih plodova na šolju ključale vode.
Anis plod i Anis ulje
U liječenju se koriste zrele sjemenke anisa ili njihovo ulje. Žvakanje sjemenki anisa djeluje laksativno te otklanja loš okus i zadah iz usta.
Anisovo ulje…
- poboljšava probavu
- potiče iskašljavanje
- sprječava rast bakterija
- zaustavlja grčeve
- smanjuje nadutost
- djeluje kao tonik
- ima afrodizijačka svojstva
- smanjuje upale
Čaj od anisa prvenstveno se propisuje za probavne tegobe poput tromosti crijeva, povraćanja, nadutosti i mučnine.
Poznato je i njegovo ljekovito djelovanje kod astme, bronhitisa, kašlja različitog porijekla i oboljenja pluća.
Pospješuje izlučivanje mokraće i donosi olakšanje kod vodene bolesti.
Anis se u prošlosti koristio protiv ugriza otrovnih životinja, edema, nadutosti i proljeva. Vjerovalo se da pospješuje izlučivanje mlijeka i uklanja loš zadah iz usta. Dim zapaljenog anisa udisao se za ublažavanje glavobolje. Smrvljen i pomiješan s ružinim uljem upotrebljavao se kao kapi za uho. Vjerovalo se da pranje u uvarku od anisa daje vječnu mladost i snagu. Rimljani anisom upotpunjuju kolače. Hipokrat, najpoznatiji antički grčki liječnik spominje ljekovita svojstva anisa. U rimsko doba anis je korišten kao ženski tonik – napitak za regulisanje mjesečnice, stimulisanje stvaranja mlijeka u dojilja, olakšanje poroda te za jačanje požude.
Karminativ – protiv nadimanja i probavnih tegoba, stomahik – protiv bolova u želucu, ekspektorans i antitusik – pospješuje iskašljavanje i smiruje kašalj, tonik i afrodizijak – reguliše cikluse mjesečnice, laktogen – pospješuje izlučivanje mlijeka, diuretik – stimuliše funkciju bubrega.

Probavni sistem
Protiv želučanih i crijevnih tegoba, nadimanja i grčeva.
Disajni sistem
Produktivni i nadražajni kašalj.
Urogenitalni sistem
Regulacija ciklusa mjesečnice, poticanje laktacije, normalizacija funkcije mokraćnih puteva.
Kombinacije
Dobro se kombinuje s komoračem i kimom u pripravcima za poboljšanje probavnih smetnji. U kulinarstvu se može upotrebljavati kao začin.
Anis – Pimpinella anisum – Čaj
Posebno je dobar za disajne puteve i probavne organe. Jednu čajnu kašiku usitnjenog sjemena anisa preliti s 200ml ključale vode. Poklopiti, pustiti da odstoji 15 minuta i procijediti. Uzimati tri puta dnevno poslije glavnih obroka, a najbolje je između obroka i prije spavanja. Čaj se pije vruć i u gutljajima, zaslađen medom. Ovaj čaj se uzima za sva, a pogotovo za oboljenja disajnih organa. Za liječenje probavnih organa (želuca i crijeva) pije se bez meda, nezaslađen. Čaj od sjemena anisa izvrsno smiruje.
Anisom možete jednostavno zaustaviti štucanje tako da nekoliko sjemenki lagano grickate, a potom usta isperete čašom vode. Štucanje će prestati, a anis će vam zasladiti dah. Anisov čaj ima isto djelovanje, a čaj se priprema tako da čajnu kašiku anisa prelijete ključalom vodom te nakon 10 minuta čaj procijedite i pijete.
Za ublažavanje kašlja
Jednu čajnu kašiku sjemena anisa samljevenog u mlincu za kavu kuhati u jednoj šoljici mlijeka 5-10 minuta. Zasladiti medom od kadulje. Uzimati tri puta dnevno po šoljicu napitka prije jela kod bronhitisa i velikog kašlja.
Za čišćenje krvi, želuca, mjehura, bubrega, za izbacivanje sluzi iz bronha, izlučivanje loših sokova iz tijela, poticanje živaca na rad, za regulisanje neurednog mjesečnog ciklusa.
6g praha suhog istučenog korijena anisa preliti sa 250ml vode i dvije kašike meda 12 sati. Staviti da prokuha 5 minuta. Poklopiti, pustiti da odstoji pola sata i procijediti. Piti po dvije šoljice dnevno, i to svakih pola sata po jednu kašiku.
Protiv nadutosti i za omekšavanje sluzi:
Jedan dio sjemena anisa, 5 dijelova 70-postotnog alkohola. Sjeme anisa namočiti u alkoholu u tamnoj boci i začepiti. Svaki dan obavezno promućkati. Bocu držati na toplom mjestu 10 dana (ne na suncu), procijediti. Tinktura se uzima prije jela.
Za jačanje želuca
50 g samljevenog sjemena anisa i 50g samljevenog sjemena komorača, te 25g limunove kore (suhe i istucane u prašak), 250g meda staviti u 600ml vode, dobro izmiješati i zatvoriti. Staviti na toplo mjesto da odstoji 6 sedmica. Piti natašte po jednu čajnu kašiku.
Anis – Pimpinella anisum – Blagodati za bebe i djecu
I dojilje i dojenčad imaju koristi od njega jer potiče izlučivanje mlijeka, a njegovo umirujuće djelovanje tijekom dojenja prelazi i na bebu. Čaj od anisa snažno se preporučuje dojenčadi i maloj djeci, budući da jača želudac, blago dezinficira želučanu sluznicu te pomaže protiv grčeva i drugih bolova. S druge strane, anisova vodica od velike je pomoći djeci kad im curi nos.
Anis – Pimpinella anisum – protiv parazita i nametnika
Anisove sjemenke pospješuju istjerivanje glista kod djece.
Anisovo ulje uništava uši i sićušne parazite koji uzrokuju šugu.
Možete ga koristiti pomiješano s drugim baznim uljem kao tretman za kožne iritacije.
Samo ili u kombinaciji sa sirom ulje je prvorazredan mamac za miševe i za privlačenje pčela, kada u blizini nema cvijeća.
Anis – Pimpinella anisum – Neželjena djelovanja
Rijetko, iako katkad može izazvati alergijsku reakciju. Dobro je prije upotrebe nanijeti malo ljekovitog pripravka s anisom na kožu kako bi se provjerila moguća preosjetljivost na biljku. Trudnice ne bi smjele uzimati anis ni u kojem obliku.
Svi tekstovi su informativnog karaktera i savjeti u dobroj namjeri.Koristite ih na svoju ličnu odgovornost, a o svakoj informaciji konsultujte stručnu osobu ili ljekara.